Kam na výlet

Prohlédněte si zajímavá místa v okolí našich apartmánů!

Zámek Orlík

Vydejte se na fascinující dobrodružství do malebného Jihočeského kraje a objevte kouzlo zámku Orlík, který byl původně postaven jako hrad. Tento skvost se majestátně tyčí na skalním ostrohu nad klidnými vodami Vltavy. Zámecký areál, jenž je chráněn jako kulturní památka, vás okouzlí svou historií a architekturou. Přijďte a nechte se unést atmosférou tohoto jedinečného místa!

Schwarzenberská hrobka

Prozkoumejte tajemnou a nádhernou Schwarzenberskou hrobku, která se nachází poblíž Třeboně. Tato historická hrobka rodu Schwarzenbergů je skrytá v klidném třeboňském parku, jen pár kroků od krásného rybníka Svět a necelé 2 km od živého Masarykova náměstí v Třeboni. Jan Adolf II. Schwarzenberg ji založil v roce 1874 na podnět své milované manželky Eleonory, rozené z Liechtensteinu. Stavba byla dokončena roku 1877 a dnes ukrývá 26 rakví. Od listopadu 2021 spravuje tuto fascinující památku Nadační fond Schwarzenberská hrobka v Domaníně, založený Karlem Schwarzenbergem a Elisabeth Pezoldovou. Přijďte a ponořte se do historie při návštěvě této přístupné a úchvatné hrobky!

Vodní nádrž Orlík

Vydejte se na úžasný výlet k vodní nádrži Orlík, skvostu Vltavské kaskády, která se rozkládá v malebných jižních a středních Čechách. Tato impozantní přehrada, postavená v letech 1954–1961, přehradila tok řeky Vltavy u Solenice na Příbramsku. Svůj název nese po majestátním zámku Orlík, který kdysi čněl vysoko nad hlubokým údolím Vltavy a dnes se pyšně tyčí jen pár metrů nad hladinou přehradního jezera. Autorem tohoto technického zázraku je inženýr Alois Kraus. Přijďte obdivovat tuto monumentální stavbu a užijte si nádhernou přírodu, kterou obklopuje!

Žďákovský most

Vydejte se na fascinující cestu k Žďákovskému mostu, impozantnímu ocelovému obloukovému silničnímu mostu z roku 1967, který překonává řeku Vltavu v místech Orlické přehrady v okrese Písek, v jižních Čechách. Tento most je součástí silnice I/19, která spojuje Tábor s Plzní, a nachází se asi 15 km západně od Milevska a 12 km východně od Mirovic. Leží mezi vesnicemi Staré Sedlo na levém břehu a Kostelec nad Vltavou na pravém břehu řeky.

Rozhledna Milada

Objevte impozantní rozhlednu Milada, která se tyčí těsně pod vrcholem kopce Krchov na Předním Chlumu, nad hrází Orlické přehrady. Tato masivní třicetimetrová soukromá věž, postavená v roce 2017 bez dotací, má devět pater a nabízí úchvatné výhledy na okolní krajinu.

Rozhledna nese jméno po mamince Radomila Kessla, který je jejím autorem a provozovatelem. Věž stojí na místě, kde v minulém století stávaly dřevěné rampy pro rogalisty a kde se nyní tyčí ocelový stožár patřící Ministerstvu vnitra.

Hrad Zvíkov

Vydejte se k hradu Zvíkov, vystupujícímu nad vodní nádrží Orlík u soutoku Vltavy a Otavy v okrese Písek. Hrad se nachází nedaleko obce Zvíkovské Podhradí.

Hrad, pravděpodobně založený králem Přemyslem Otakarem I., byl v držení různých šlechtických rodů až do 1306. Poté ho získali Rožmberkové, později i další šlechtické rody. Hrad byl často přestavován a měnil majitele.

Město Písek

Milevský klášter je premonstrátský klášter na severovýchodním okraji města Milevsko v okrese Písek. Byl založen mezi lety 1184 a 1187, jedná se tak o nejstarší klášter na jihu Čech. Založil jej Jiří z Milevska. Na jeho výstavbě se podílel i budoucí opat Jarloch se svými řeholníky. Čtyři roky po jeho založení klášter vyhořel. V době husitských válek byl klášter vypleněn. Tehdejší opat kláštera veškeré cennosti ukryl na hradě Příběnice, ale po dobytí Příběnic došlo ke zničení i těchto cenností. Celý areál milevského kláštera, stejně jako klášterní bazilika Navštívení Panny Marie a hřbitovní kostel sv. Jiljí jsou zapsány na seznamu kulturních památek píseckého okresu.

Plavby po Vltavě parníkem

Plavba po středočeské Orlické přehradě nabízí nezapomenutelný zážitek pro všechny milovníky přírody a historie. Celková délka splavného úseku dosahuje 113 kilometrů a zahrnuje nejen zámek Orlík a hrad Zvíkov, ale také další přehrady jako Kořensko a Slapy. Doprava je k dispozici pravidelně i na objednávku.

Pro ty, kteří se rozhodnou vyrazit na vodu, čeká ve středním Povltaví okouzlující krajina plná přírodních, historických a technických skvostů. Mezi nejznámější patří zámek Orlík, postavený na místě původního hradu z 13. století, a hrad Zvíkov, založený již v 12. století Přemyslem Otakarem I.

Památník Lety

Místo tábora v Letech u Písku, asi 30 km severně od Písku nedaleko vodní nádrže Orlík, bylo v letech 1942–1943 místem protektorátního, tzv. cikánského tábora. Zde byli násilně koncentrováni převážně čeští Romové a Sintové před jejich deportací do Auschwitz II-Birkenau. Od roku 2018 zde Muzeum romské kultury pracuje na výstavbě nového Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách, který má být otevřen 12. května 2024. Kulturní památka Lety nabízí volně přístupný kamenný pomník, repliku táborových baráků a pietní amfiteátr.

Zaujalo Vás nějaké místo? Přijeďte se k nám podívat!